Çorum’da 80 dönümlük alan ekilen ayçiçeği hasatı başladı

Çorum’da, ayçiceğinin fiyat artışından sonra yerli üretim kararı alındı. 28 yıldır ekilmeyen 80 dönümlük yere yağlık ayçiçeği ekilmişti.

Düvenci beldesi yakınlarında kente su teminine kıymetli katkı sağlayan Konaklı Su Terfi İstasyonu etrafında 28 yıldır atıl vaziyette duran araziyi tarıma kazandırarak yağlık ayçiçeği ekimin hasadı için birinci mahsüller çıktı.

“Araziyi tarıma kazandıralım diye yola çıktık”

Çıkacak tüm mahsulün ayçiçeği yağı olarak muhtaçlık sahiplerine dağıtılacağını açıklayan Belediye Lideri Halil İbrahim Aşgın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine Türkiye’de birinci harekete geçen belediyeler ortasındayız. Belediyemize ilişkin 80 dönümlük araziyi tarıma kazandırarak muhtaçlık sahibi hemşehrilerimizin ayçiçeği yağı gereksinimini karşılamak üzere çıktığımız bu yolda ayçiçeklerimizin hasadını yapıyoruz.

Bu yıl birinci olarak yaptığımız yağlık ayçiçeği tarımında bol ve bereketli bir hasat gerçekleştiriyoruz. 28 yıldır atıl vaziyette duran 80 dönümlük topraktan 30 ton yağlık ayçiçeği hasat etmeyi hedefliyoruz. Bu rahmeti de yalnızca niyetimize bağlıyoruz. Biz gereksinim sahiplerinin muhtaçlığını giderelim, 80 dönümlük araziyi tarıma kazandıralım diye halis niyetlerle yola çıktık. Rabbim mükafatını bolluk ve rahmetle verdi.” dedi.

“80 dönümlük yere yağlık ayçiçeği ekimi yaptık”

Dünya genelinde son yıllarda pandemiyle bir arada yaşanan besin krizine Rusya-Ukrayna krizinin de tuz biber olduğunu tabir eden Lider Aşgın, “Bu krizden ziraî üretim manasında en az etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Zira Türkiye tarımda kendine yeten bir ülke olmasının yanında ziraî eserlerde değerli ihracat hissesine da sahip bir ülke.

Çorum Belediyesi olarak ülke ekonomimize ziraî alanda da katkı sağlamak için çalışmalarımızı başlattık. Bu yıl birinci ziraî faaliyetimizi 80 dönümlük toprağa yağlık ayçiçeği ekimi yaptık. Bundan sonra Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla tarıma elverişli yerleri tarıma kazandırarak ülke iktisadına katkı sağlamaya devam edeceğiz.” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.