CHP’den Soylu’ya ‘Özel Harekat Ocakları’ sorusu

Şırnak’ın Silopi İlçesinde vahşice katledilen beş çocuk annesi Sakine Külter’in Özel Harekât Ocakları Şırnak Vilayet Lideri İbrahim Barkın tarafından öldürülmesi üzerine CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mevzuyu Meclis gündemine taşıdı. Bakan, yanıtlaması için Özel Harekât Ocakları isimli dernekle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Silopi’nin Başverimli beldesinde yüzü yakılan ve 6 yerinden bıçaklandıktan sonra kent çöplüğüne cesedi atılan Sakine Külter’in vefatıyla ilgili gündeme gelen Özel Harekât Ocakları TBMM gündemine taşındı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması için 6 unsurluk soru önergesi verdi. Bu dernekle ilgili sağlıklı bilgiye ulaşılamadığını, “Özel Harekât” isminin TSK ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki polis ve jandarmada vazife yapan silahlı kamu misyonu yapanlar için kullanıldığını belirten Murat Bakan, “Bir sivil toplum kuruluşunun bu ismi kullanmasına müsaade verilmesi; bu sivil toplum kuruluşunun silahlı güç/paramiliter yapılanma olduğu izlenimini vermekte, toplumda ise dehşete ve kaygıya sebep olmaktadır” denildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan

Bakan devamında şu sorulara karşılık istedi:

“Buna nazaran; Özel Harekat isminin bir sivil toplum kuruluşu tarafından kullanılmasına kim hangi münasebetle müsaade vermiştir?

Bu ismin silahlı güç/paramiliter yapılanma olduğu izlenimini vermesini, toplumda dehşet ve telaşa neden olmasını ülkenin güvenliğinden sorumlu bir bakan olarak nasıl açıklıyorsunuz?

Bu dernek kim tarafından kurulmuş, kaç şube ve üyesi vardır. Bu derneğe ne kadar nakdi ve tıpkı dayanak sağlanmıştır. Bakanlığınız bu derneğe STK’lar için ayrılan bütçeden takviye sunmuş mudur? Bu derneğin faaliyetleri nelerdir.

Bu dernek bugüne kadar denetlenmiş midir, mevzuata terslik tespit edilmiş midir. Edildiyse ne üzere yaptırım uygulanmıştır. Hukuka karşıtlık bakımından bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.