BM, İsrail’in Batı Şeria’daki aktivistlere yönelik şiddetini kınadı

BM uzmanlarından yapılan yazılı açıklamada, Mesafir Yatta‘da Yahudi yerleşimlerinin inşası için kent sakinlerinin zorla tahliye edilmesi ve buna karşı çıkanların gözaltına alınması değerlendirildi.

Açıklamada, İsrail Yüksek Mahkemesinin mayısta aldığı karar sonucu Mesafir Yatta’da 1200 civarında Filistinlinin yerinden edildiği ve müdafaasız durumda olduğu bildirildi.

Yerinden edilen Filistinlilere yardım etmek için bölgede olan aktivist ve insani yardım çalışanlarının İsrail ordusunun şiddetine maruz kaldığı kaydedilerek “Çok sayıda aktivistin keyfi olarak gözaltına alınıp araçlarına el konulduğu” bilgisi paylaşıldı.

“İsrail ordusunun kibri hudut tanımamakta, hakları ihlal edilen şahısları savunan insani yardım çalışanlarına bile saldırmaktan geri durmamaktadır” sözünün yer aldığı açıklamada, insani yardım çalışanlarının maksat alınmasının memleketler arası insan hakları hukukuna alışılmamış olduğu vurgulandı.

Mesafir Yatta’da Filistinlilerin zorla tahliyesine karşı protestoları organize eden insan hakları savunucusu Sami Hureini, 28 Haziran’da İsrail ordusu tarafından gözaltına alınmıştı.

Hureini, orduya ilişkin bölgeye müsaadesiz girmek ve İsrail askerine saldırmak savlarından Askeri Mahkemede yargılanıyor.

İsrail ordusu, yerinden edilen Filistinlilere yardım ulaştırmaya çalışan birtakım insani yardım çalışanlarını da gözaltına almış, faaliyetlerine mahzur olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.