Batı, güç kaynakları için Yunanistan’a Türkiye’yle iş birliği önerdi

Avrupa ülkeleri, Ukrayna savaşı nedeniyle Rus gazına olan bağımlılıklarını sorguluyor.

Moskova idaresine karşı altıncı yaptırım paketini devreye almanın yollarını arayan Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Rusya’ya petrol ambargosu teklifinde bulundu.

Avrupa’dan Yunanistan’a Türkiye ile iş birliği önerisi

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, bahse ait açıklamasında, “Rus petrolüne olan bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Birtakım üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı.” demişti.

Yunanistan basınından in.gr isimli internet haber sitesinin aktardığına nazaran, Atina idaresi, Türkiye ile güç alanında iş birliği yapması ve Avrupa’ya güç transferi hususlarında Batı’dan telkinler alıyor.

“Ege ve Doğu Akdeniz’den güç kaynaklarının çıkarılması…”

“Yunanistan-Türkiye: İş birliği şartları” başlıklı haberde, Doğu Akdeniz ve Ege hatırlatması yapılarak, bu bölgelerden güç kaynaklarının çıkarılması konusunda Yunanistan’ın Türkiye ile iştirak kurması gerektiği kaydedildi.

Haberde, “Diplomatik değerlendirmelere nazaran, Yunanistan, Batı’dan Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinden güç kaynaklarının çıkarılması ve Avrupa’ya aktarılmasında Türkiye ile iş birliği yapması tarafında davetler alıyor.” denildi.

“Batı, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesiyle yakından ilgileniyor”

Birebir haberde, Batı’nın Rus gazına alternatif kaynaklar aradığı da hatırlatıldı. AB, Rusya’nın ham petrol tedarikini 6 ay içinde, rafine eser tedarikini ise yıl sonuna kadar kademeli olarak kaldırmayı planlıyor.

Bu duruma işaret edilerek, “Batı, Rus gazının değiştirilmesi ve Batı toplumlarının yüksek hayat standardını koruyan güç kaynaklarının çeşitlendirilmesiyle yakından ilgileniyor.” sözü kullanıldı.

AB’de görüş birliği yok

Rus gaz ve petrolüne kıymetli oranda bağımlılık nedeniyle AB güç bakanları ortasında ambargolara dair görüş birliği sağlanabilmiş değil.

Bilhassa Almanya, Macaristan ve Slovakya üzere ülkeler, Rusya’ya güç yaptırımlarına temkinli yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.