Balina büyüklüğündeki göktaşı, Dünya’ya yaklaşıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bilhassa büyük çaplı gök cisimlerini evvelden tespit edip, çeşitli ikazlarda bulunuyor.

NASA’ya nazaran, mavi balina büyüklüğünde devasa bir göktaşı dünyanın yanından geçecek. 2015 FF isimli uzay kayası, yaklaşık olarak yetişkin bir mavi balinanınkiyle tıpkı olan 13 ila 28 metrelik bir çapa sahip.

Göktaşı, saatte 30 bin 10 kilometre süratle Dünya’ya gerçek ilerlerken, Dünya’yı 4,3 milyon kilometre uzaklıktan teğet geçecek.

Dünya’yı tehdit etmiyor

Göktaşı, boyutu nedeniyle Dünya üzerinde dev hasara neden olabilir. Lakin NASA’ya nazaran gök cismi, Dünya’nın yakınından geçip uzaklaşacak ve rastgele bir tehlike oluşturmayacak.


Potansiyel olarak tehlikeli

NASA, Dünya’nın 193 milyon kilometre yakınına gelen her objeyi “Dünya’ya yakın cisim” olarak tanımlarken, 7,5 milyon kilometre yakınındaki her şey de “potansiyel olarak tehlikeli” kategorisine alınıyor.

Örneğin 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk bölgesine düşen 17 metre çapındaki göktaşı, 26 ila 33 atom bombasıyla tıpkı etkiyi yaratmıştı.

Bölgenin 15 ila 20 kilometre üzerinde patlayan göktaşı, bir şok dalgası yaratarak binaların pencerelerinin patlamasına neden olmuş ve olayda 1500 kişi yaralanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.