Balıkesir’de ormanlara giriş yasaklandı

Mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına fakat denetimli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Meteorolojiden alınan son bilgilerle önümüzdeki günlerde yükselmesi beklenen hava sıcaklıklarının ve tesirli olan rüzgârın orman yangını riskini arttırmasına karşı Balıkesir İli Orman Yangınları İle Uğraş Kurulu tarafından alınan kararla yeşil vatan müdafaa altına alındı.

Balıkesir İli Orman Yangınları İle Gayret Komisyonu’nun 11 Mayıs 2022 tarihinde aldığı kararda “Yangın tehlikesinin artması halinde, Orman Bölge Müdürlüğünce yangın tarafından tehlike alanlarla, mutlak korunması gerekli değerli alanlara giriş-çıkışlar, 6831 sayılı Kanunun 74. hususu uyarınca “Valilik Oluru” alınmak suretiyle kısıtlanacak yahut yasaklanacaktır” kararı yer alıyor.

Komisyonun aldığı kararın akabinde açıklamada bulunan Vali Hasan Şıldak, “İlimiz geniş ormanlık alanlara sahip bir coğrafyada bulunuyor. Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde artması kelam konusu, buna rüzgar da şiddetli bir formda eşlik ediyor ve bu faktörler yangın riskini arttıracak. Bizler de orman varlığımızı korumak hedefiyle 18 Temmuz’dan itibaren Ağustos ayının sonuna kadar bütün ormanlara alanlara giriş-çıkışları yasakladık. Ayrıyeten, vatandaşlarımız mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarına lakin denetimli olarak girilebilecek ve bu alanlarda yalnızca ateşsiz olarak piknik yapılabilecek. Tüm Balıkesirli hemşehrilerimizden ormanlarımızı korumak için verdiğimiz gayrete dayanak olmalarını bekliyoruz” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.