BAKTAD Lideri tatlı satışı için : ‘Bir ölçü düşüş olabilir’

Bayramların vazgeçilmezi olan baklava, Kurban Bayramı’nda da talep görüyor. Tatlı imalathanelerinde erken başlayan yoğunluğun, bayramın üçüncü gününe dek sürmesi bekleniyor.

Oluşan yoğunluğa ait bilgi veren Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Lideri Mehmet Yıldırım, her bayram olduğu üzere bu bayram da bölümün siparişleri yetiştirmek için ağır mesai harcadığını söyledi.

Hazırlıkların tüm süratiyle sürdüğünü lisana getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda pandemi vardı, şu an bunu atlatmış durumdayız. Bu bayram ise kısmen fiyatlardan ötürü bir ölçü düşüş olsa bile, siparişlerimizin yoğunluğu geçen bayramı aratmıyor. Bu bayram da en fazla tercih edilen eserler, klasik fıstıklı baklava, şöbiyet, havuç dilimi, son vakitlerde satışta yükseliş gösteren soğuk baklava, midye baklava ve bizim ballı baklavamız.

Türkiye genelinde günlük baklava tüketiminde pandemi müddetince biraz düşüş olsa da sonrasında olağana döndük. Yaptığımız hesaplamalara nazaran, Türkiye’de günlük 1.450 ton baklava tüketimi var, bu bayrama baktığımızda ise arife günü, birinci gün ve ikinci gün olmak üzere bu 3 günde 5 bin ton baklava üretimi ve tüketimi olacağını öngörüyoruz”

FİYATLARIN 360 TL’YE KADAR ÇIKTI

Mehmet Yıldırım, bayramda baklava fiyatlarına ait bilgi vererek, 100 TL’den başlayan fiyatların 280 TL’ye kadar çıktığını bildirdi. Fiyatlarda kullanılan gerecin kıymetli rol oynadığını lisana getiren Yıldırım, fıstık ağır eserlerde bu fiyatların 360 TL’lere kadar çıktığını aktardı.

Yıldırım, hususa ait şunları söyledi:

“Stokçuluktan ötürü fıstık fiyatları çok yükselmişti. 20 gün içinde 240 TL olan fıstığı 440 TL’ye çıkardılar, devamında daha da yükselecekti, 500-600 TL’den bahsediliyordu, biz de açıklama yapmak zorunda kaldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.