Bakan Özer duyurdu: Uzman ve başöğretmenlik imtihanı takvimi aşikâr oldu

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’da katıldığı Tarih, Kültür ve Medeniyet Şuuru Semineri’nin açılış konuşmasında Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği’nin Resmî Gazete’de yayımlanmasına ait süreci kıymetlendirdi.

Bir toplumun öğretmeni kadar güçlü olduğunu belirten Bakan Özer, bu nedenle öğretmenleri daima desteklediklerini söyledi. Özer, şunları kaydetti:

“Bu devirde en fazla dayanak vereceğimiz siz bedelli öğretmenlerimizsiniz. Bunun için yola evvel Öğretmenlik Meslek Kanunu ile başladık. 60 yıldan beri bu ülkede tüm Ulusal Eğitim Şûraları’nda eğitim paydaşları tarafından daima öğretmenlere mahsus bir kanun olması hasreti lisana getirilmişti. Allah’a şükür bu hasreti 14 Şubat 2022 tarihi prestijiyle tamamlamış bulunuyoruz. 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla eğitim tarihimizde birinci sefer öğretmenlere mahsus bir kanun gerçekleşti. Bu kanunla birinci kez öğretmenlik daima gelişimin olduğu, durağanlığın olmadığı, daima öğretmenin de öğrendiği bir eğitim eko sistemini kurgulama ile ilgili en önemli adım atılmış oldu. Bu, eğitim tarihimizin geleceğiyle ilgili çok değerli bir adımdır.”

Bugün hoş bir haber daha geldiğini belirten Özer, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanması ile ilgili adaylık ve meslek sistemi ile ilgili yönetmelik çalışmamızı tüm paydaşlarımızın görüşlerine açmış ve gelen görüşlere nazaran son biçimini vererek yayımlanmak üzere göndermiştik. Bugün prestijiyle bu yönetmeliğimiz de yayımlanmış oldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanmasıyla ilgili artık mevzuat açısından hiçbir eksikliğimiz kalmadı.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ve yönetmeliğin öğretmenlere güzel uğurlu olmasını dileyen Özer, şöyle dedi: “Yarın yönetmelikteki bahsi geçen uzman ve Başöğretmenlik ile ilgili eğitim programını ve imtihan takvimini tüm kamuoyu ile paylaşacağız. 2022 yılı bitmeden süreci nihayetlendireceğiz ve inşallah eğitim sistemimizde devasa sayıda uzman ve başöğretmenlerimizin olduğu, daima ferdî gelişimin mesleksel gelişimin tartışıldığı, düzgün uygulamaların konuşulduğu bir eğitim ekosistemi oluşturulmasıyla ilgili çok değerli bir süreç başlamış olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.