Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili açıklamasında “Bizim onlardan isteklerimiz, beklentilerimiz mümkün olmayan bir şey değil ki, teröre dayanak veriyorsunuz, vermeyin” dedi.

Bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak üzere Malatya’ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı toplantıda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Kolay bir coğrafyada yaşamadıklarını belirten Çavuşoğlu, “Arabuluculuk, diyalog ve işbirliği denildiğinde herkesin aklına Türkiye geliyor. Arabuluculuk yapmak, barışı tesis etmek, savaşları durdurmak kolay bir şey değil. Bunun için güçlü bir liderlik gerekiyor. Güçlü devlet ve güçlü bir diplomasi. İşte bizim dünyanın gıptayla baktığı güçlü bir başkanımız var; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili sürece de değinen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenliğinin kelam konusu olduğu durumlarda verecek odunlarının olmadığını söz etti. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri konusunda da bu manada sapasağlam durduklarını kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bizim onlardan isteklerimiz, beklentilerimiz mümkün olmayan bir şey değil ki, teröre takviye veriyorsunuz, vermeyin. Teröristleri ülkenin kapılarını açıyorsun, barındırıyorsun, her türlü faaliyetlerine müsaade veriyorsun, terörizmin finansmanına göz yumuyorsun, çocukların Kandil’e, Suriye’ye, o bölgelere zorla götürülmesine vesile oluyorsun, onların bu çalışmalarına fırsat veriyorsun, engellemiyorsun. İkincisi müttefik olmak istiyorsan, Türkiye’yi düşman bir ülke üzere göremezsin, terörle uğraşından ötürü ambargo uygulayamazsın. Bunları uygularım dersen NATO’ya da üye olamazsın bu kadar kolay. Biz, Yunanistan üzere Makedonya’ya ‘ismini değiştir’ demiyoruz. İsmini değiştirmek bir ülkeye için ne kadar güç biliyorsunuz. Bir millet için bunu kabul etmek ne kadar güç biliyorsunuz. Yunanistan bu şımarıklığı yaparken, 12 sene Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini engellerken neredeydiniz?”

‘ÇEKİNGEN BİR TÜRKİYE YOK’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, artık ‘bekle gör’ siyasetinin olmadığını belirterek, “Her alanda güçlü olmamız lazım. Barışı tesis etmek için de ülkemize yönelik oluşacak bir tehdidi bertaraf etmek içinde güçlü olmalıyız. Savunma endüstrimiz, kahraman ordumuz, milletimizin dirayeti diplomasimizin gerisindeki en büyük güçtür. Çıkarlarımızı, güvenliğimizi korumak için Suriye’de, Irak’ta, Libya’da her yerde varız. Alanda varız lakin her şeyden evvel de o ülkelerin huzuru ve istikrarı için varız. Azerbaycan’ı destekledik, yanında durduk ve yanında durmaya devam edeceğiz. Artık ‘bekle gör’ siyaseti yok. Utangaç bir Türkiye yok. Artık krizlerin tahlilinde özgün tartısı olan bir Türkiye var” diye konuştu.

‘SEÇİMLER VAKTİNDE YAPILACAK’

2023 seçimlerinin de vaktinde yapılacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Ne diyorlar ‘sistemi değiştirelim çabucak seçime gidelim’. Seçimin tarihi nettir. Artık başına esen seçim isteyemez. Seçim tarihi aşikâr, 2023 Haziran’da. Cumhur İttifakı olarak adayımız da muhakkak, bizim adayımız başkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Halkın huzuruna çıksın, er meydanı ortada. Seçim takviminde bir yıldan az bir müddet kaldı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.