Babadağ’da uçuş sayısı 100 bini aştı

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Babadağ’dan yılın 8 ayında gerçekleşen yamaç paraşütü uçuş sayısı, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 15 artışla 109 bin 347’ye ulaştı.

Fethiye’ye tatile gelen macera tutkunları, kara yolu ya da teleferikle seyahatin akabinde Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ’a ulaşıyor. Buradaki pistlerden yamaç paraşütleriyle havalanan tatilciler, Ölüdeniz’in süper görüntüsünü kuş bakışı izleme fırsatı buluyor.

Tatilciler, pilotların yaptığı akrobasi hareketleriyle yerden yaklaşık 2 bin metre yükseklikte heyecan dolu dakikalar yaşıyor.

Merkezden yılın 8 ayında gerçekleşen yamaç paraşütü uçuş sayısı, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 15 artışla 109 bin 347’ye ulaştı.

Geçen yılı 167 bin uçuşla kapatan merkezde bu yıl birinci sefer düzenlenecek Word Acro Cup ile klasik hale gelen Memleketler arası Ölüdeniz Hava Oyunları Şenliği gerçekleşecek. İki büyük tertibin da tesiriyle evvelki yılın uçuş rekorunun kırılması ve 200 bin uçuşun gerçekleşmesi hedefleniyor.

Babadağ Teleferik Genel Müdürü Cengiz Koçak, AA muhabirine, Babadağ’ın yamaç paraşütü merkezleri ortasında en beğenilen nokta olduğunu söyledi.

Babadağ’dan geçen yılın birinci 8 ayında 94 bin 295 yamaç paraşütü uçuşu yapıldığını belirten Koçak, bu yıl tıpkı tarihlerde yüzde 15’lik artışla 109 bin 347 uçuş gerçekleştiğini kaydetti.

Geçen yıl boyunca Babadağ’dan 167 bin uçuş yapıldığını hatırlatan Koçak, “Uçuşların bölgede turizm kesiminde iş yapan bireylere büyük yararı var. Uçuş sayılarındaki artış beklentimizin biraz üzerinde. Umarım yıl sonunu 200 bin uçuşla kapatarak Babadağ’da yeni bir rekora imza atmış olacağız. Babadağ’dan en çok uçuş yapanlar İngiliz turistler. İngilizleri Rus, Çinli ve Ukraynalı turistler takip ediyor.” diye konuştu.

Babadağ’da 28 Eylül-2 Ekim’de Word Acro Cup aktifliği düzenleneceğini belirten Koçak, tertipte dünyanın en düzgün akrobasi pilotlarının da bölgede şov yapacağını aktardı.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ KEZ 

En düzgün akrobasi uçuşlarının Babadağ’da yapıldığını söz eden Koçak, şunları kaydetti:

“Uluslararası Hava Sporları Federasyonunun takvimindeki tertipte bir dünya akrobasi şampiyonası düzenleyeceğiz. Türkiye’de birinci sefer yapılacak. Tertip içerisinde Türkiye Akrobasi Kupası yarışları da yapılacak. Aktifliğe, yaklaşık 75 ülkeden 4 bin atletin iştirak sağlamasını bekliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Word Acro Cup, Babadağ Teleferik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Muğla Valiliği, Kaymakamlık ile Güney Ege Kalkınma Ajansı iş birliğinde gerçekleşecek. Böylece Türk atletlerimiz, dünyadaki en yeterli 10 akrobasi pilotunu izleyip ilham alacak. Önemli bir bilgi paylaşımı da yapılacak. Burada uçacak ünlü atletler yamaç paraşütü manasında bölgenin tanıtımına da büyük katkı sağlayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.