Arnavutköy’de 1 ton 250 kilogram kurbanlık 63 bin TL’ye satıldı

Kurban Bayramı öncesi yurttaşlar kurban pazarlarına akın etmeye devam ediyor. Arnavutköy’de bir kurban pazarında yüküyle şaşırtan bir kurbanlık dana, alıcısını yüksek bir fiyattan buldu.

Kurban için satışa sunulan danayı alan Orhan Arslan, “Çiftliğin en büyük hayvanı biz 3 pay almaya karar verdik birçok sefer görmeye geldik. Pazarlıkta da çok zorladılar bizi lakin tekrar anlaşıp aldık. Allah herkese nasip etsin” dedi.

Kurbanlık hayvan yetiştiriciliği yapan Hamza Arslan, “Biz 1980 yılından beri İstanbul’da kurban ve hayvancılık faaliyeti sürdürmekteyiz. Her sene olduğu üzere bu sene de kurbanlık satışlarımız oluyor. Bizim çiftliğimizin en büyük hayvanı 1 ton 250 kilogram yükündeki Simental ırkı danamız. Bu türlü kilolu olmasının sebebi besisinin düzgün olması. Biz İstanbul Avrupa Yakası’nın yüzde 45 hayvan gereksinimini karşılıyoruz. Biz hayvanlarımıza ihtimam gösteriyoruz vasıflarını tamamlamış hayvanlarımızı gösteriyoruz. Bu sene fiyatlardan bahsedecek olursak kilosu 70 TL olarak satılıyor” halinde konuştu.

“KAPAK ATMAZSA KURBAN ASLA OLMAZ”

Kurban satış alanında uzun müddettir faaliyet gösteren Hayati Arslan, “Biz uzun müddettir bu işi yapıyoruz ve birebir vakitte kasabız bu yüzden baktığımız vakit anlayabiliyoruz. Hayvanın kurban olabilmesi için 2 yaşını geçmiş olması lazım ve kapak dediğimiz alt iki dişinin olması lazım yoksa kurban asla olmaz. Bilhassa Trakya yöresinin hayvanları 700 – 800 kilogram gözüküyor kocaman geliyor lakin yaşını doldurmamış kapak atmamış, insanlarımız yanılmasın. Kurban olacak hayvanın pak ve vasfını tamamlamış olması lazım” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.