Antalya Prag’a resti çekti… Kardeşlik biter!

ANTALYA (İGFA) – Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Belediye Başkanı Ümit Uysal, Prag Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı için büyükelçilik binası karşısında yer alan Ankara Caddesi’ndeki parka Atatürk heykeli koymak istemesinin Prag altıncı bölge yönetimince reddedilmesini derin bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi.

Belediye yönetimi kararının şu an için bir ara karar niteliğinde olduğunu dile getiren Başkan Uysal, “Karar çok yanlış bir bilgiye, çok yanlış bir kabule dayalı. Tartışmalı 1915olaylarıyla ilgili Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sorumlu tutmaya kalkışan bilgisizce bir kabule dayanıyor. Bunu kabul etmemiz hiç mümkün değil” diye konuştu. Prag altıncı bölge belediye yönetimine bugün itibariyle İngilizce mektup kaleme aldıklarını dile getiren Uysal, kararın gözden geçirilmesini talep ettiklerini aktardı.

Başkan Uysal, karşılıklı ilişkilere çok emek verdiklerini belirterek, “Bir kardeşlik protokolü imzaladık. Ama bizim cumhuriyetimizin kurucusu olan, demokrasi ve insan hakları açısından çok kurak bir bölge Ortadoğu’ya 100 yıl önce kadın hakları, seküler devlet yapısı, anayasal düzen gibi demokrasinin temeli olan şeyleri getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e iftira niteliğinde bakış açısıyla bir karar verildiği takdirde derhal kardeş kent sözleşmesini feshedeceğimizi bildirdik” diye konuştu.

KARDEŞ KENT İLİŞKİLERİ 2015’TE BAŞLADI

Hatırlanacağı gibi Muratpaşa Belediyesi, Prag altıncı bölgesiyle 2015’te imzalanan iyi niyet bildirgesinin ardından Eylül 2022’de kardeş kentolmuştu. Prag altıncı bölge belediye binasında düzenlenen kardeş kent protokolü imza törenine Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış da katılmıştı. İptali gündemde olan protokol, kültürel mirasın geliştirilmesi ve korunması, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda temel belediyecilik hizmetlerinde iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve ekonomi, çevre, ticaret, turizm, kültür, spor alanlarında iş birliği ve deneyim paylaşımını kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx