Altın Fiyatları Rekora Koşuyor: Son Tahminler Ne?

Traderlar, Federal Reserve’in para politikası duruşu hakkında daha fazla rehberlik için ABD ekonomik verilerini bekliyor. Bu nedenle altın fiyatları, Çarşamba günü dar bir aralıkta kaldı. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Bu durum, muhtemelen altın fiyatları için olumlu olacak

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa, Fed’in 2-3 Mayıs’taki politika toplantısı öncesinde Perşembe günü açıklanacak olan ABD üç aylık GSYH verilerini ve Cuma günü açıklanacak olan çekirdek PCE fiyat endeksini bekliyor. CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, tüm gözlerin Fed’in takınacağı tavırda olacağını söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Getirilerdeki daha fazla zayıflık, 1.960 dolar aşağı yönde tutunduğu sürece, muhtemelen altın için olumlu olacak. Ancak çoğu şey Fed’in gelecek hafta kararını verirken, bir duraklama sinyali verip vermediğine bağlı durumda.

Bu belirsizlik kesinlikle altının duyarlı olacağı şey!

Yatırımcılar çoğunlukla ABD merkez bankasının faizleri 25 baz puan artırmasını bekliyor. Bu arada, ABD tüketici güveni Nisan ayında son dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. City Index’te kıdemli piyasa analisti olan Matt Simpson, “Resesyon korkuları şimdiden altın fiyatları için bir taban sağlıyor gibi görünüyor,” diyor.

Yatırımcılar ayrıca ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Kongre’nin hükümetin borç tavanını yükseltmemesinin faiz oranlarını yıllarca yükseltecek bir “ekonomik felaketi” tetikleyeceği uyarısını da değerlendiriyor. Gainesville Coins’in baş piyasa analisti Everett Millman, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Fed enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını daha yüksek tutmaya çalışacak. Ancak bu muhtemelen ekonominin hızlı bir şekilde büyümesi üzerinde bir kısıtlama olabileceği anlamına geliyor. Hangi kararı vermek zorunda olurlarsa olsunlar, bu muhtemelen bir tür stresle sonuçlanacak. Ayrıca, bu belirsizlik kesinlikle altının duyarlı olacağı şey.

Bu durum, altın fiyatları için yeni bir makro itici güç olacak

MarketVector Indexes endeks ürün yönetimi küresel başkanı Joy Yang, verdiği bir röportajda enflasyon tehdidinin azalmış olabileceğini, ancak küresel ekonomi henüz Federal Reserve’in agresif para politikalarının tam etkilerini hissetmediği için yatırımcıların bir dizi başka riskle karşı karşıya kalmaya devam ettiğini söylüyor. Buradan hareketle Yang, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yıllarca süren kolay paraya erişimin sona ermesiyle birlikte ortaya çıkan potansiyel kırılganlığı şimdi görmeye başlıyoruz. Genişlemeden agresif sıkılaştırmaya geçiş, daha sıkı kredi sorunlarıyla birlikte geliyor. Bu da altın fiyatları için yeni bir makro itici güç olacak. Yatırımcılar, Fed faizleri artırmaya devam ederse, daha geniş bir ekonomik bulaşma olabileceğini anlamaya başlıyor. Dolayısıyla, altın için hala çok fazla güvenli liman desteği var.

Bunlar, altın fiyatları için güçlü bir ortam yaratacak

Yang’ın altınla ilgili yükseliş görüşü, bankacılık sektöründe yeni bir korku dalgasının oluşmaya başladığı bir döneme denk geliyor. Ayrıca Yang, küresel bankacılık sistemindeki tüm sorunların çözülmesinin zaman alacağını kaydediyor. Yang, 2008 Büyük Finansal Krizinde Bear Sterns ve Lehman Brothers’ın çöküşleri arasında aylar süren bir gecikme olduğuna dikkat çekiyor.

Altın fiyatları 2.000 dolar civarında tutunmaya çalışıyor. Bununla birlikte Yang, yatırımcıların daha geniş bir çevreye dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Yang, altın tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkamamış olsa da, piyasanın yukarı doğru eğimli bir destek gördüğüne dikkat çekiyor. Ekim ayındaki en düşük seviyelerinden bu yana, altının rallisi 1.600 dolar, ardından 1.730 dolar, tekrar 1.800 dolar civarında sağlam bir destek oluşturdu. Analistlerin izlediği en son destek seviyesi 1.950 dolar civarında. Son olarak Yang, şu hususların altını çiziyor:

Bu altın rallisinin itici güçleri, merkez bankası talebi, jeopolitik belirsizlik, enflasyon korkuları ve yavaşlayan büyüme. Bunlar ortadan kalkmadı. Altının tabanı kesinlikle yukarı doğru kayıyor. Çünkü, fiyatı destekleyen daha fazla faktör var…Enflasyon canavarı kolay kolay ortadan kalkmayacak. Ayrıca, hem ekonomik kriz hem de enflasyon yaşama riskimiz var. Bu da altın için güçlü bir ortam yaratacaktır.

Fed’in faizleri sabit tutsa da altını desteklemek için yeterli!

Ned Davis Research’ün baş küresel yatırım stratejisti Tim Hayes’e göre, Fed faiz oranlarını son bir kez daha artırmaya hazırlanırken altın piyasasının 2.000 dolar civarında konsolide olmaya devam etmesi olası. Ardından enflasyon kontrol altına alınana kadar çizgiyi koruması mümkün. Ancak bu yeni tutunma şekli bile altının potansiyelini azaltmıyor. Hayes, altındaki trendin açıkça daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca Hayes, Gold Watch raporunda izlediği 16 göstergeden dokuzunun yükseliş sinyalleri verdiğini belirtiyor.

Tim Hayes, altın piyasasının sağlam arka rüzgarlardan faydalandığını açıklıyor. Emtia fiyatlarının yüksek seyretmesi ve tahvil getirileri ile ABD dolarının zorlanmaya devam etmesini, bu durumu nedeni olarak kaydediyor. Muhtemelen piyasanın bu yıl faiz indirimi beklentisi erken. Bununla birlikte Hayes, Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasının bile altını desteklemek için yeterli olacağını söylüyor. Zira diğer rüzgarların değerli metale yön verdiğini ifade ediyor.

Hayes, reel ve nominal getirilerin yanı sıra altın yatırımcılarının dolara da dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca Hayes, küresel para politikasındaki daralan ayrışmanın ABD dolarına zarar vermeye ve altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini söylüyor.

Altın fiyatları sağlam bir ‘golden cross’ üzerinde

Altının teknik görünümüne bakıldığında Hayes, yükseliş trendinin Ocak ayında 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkarak bir “golden cross” formasyonu oluşturmasıyla teyit edildiğini söylüyor. Aşağı yukarı aynı zamanlarda, ABD doları 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlüğün altına düştü. Bu da bir “death cross” oluşturdu. Hayes, açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor:

Altının 50 günlük hareketli ortalamasını test etmeye yakın değiliz. Ancak yükseliş trendinin sona erdiğini işaret etmek için bunun tersine dönmeye başlaması gerekiyor. Bence daha çok bu rekor seviyelerde duraklıyoruz ve konsolide oluyoruz. Belki de piyasa iyimserliğin bir kısmını atıyor ve trend devam ediyor. Altın sağlam bir ‘golden cross’ üzerinde.

Düşüşü satın almak için altın fırsat mı?

Teknik analist Jonathan Da Silva, altının teknik görünümünü yorumluyor. Altın 1.965 dolar seviyesini korurken, sarı kutunun alt kısmı 1.950 dolarlık bir ihlale karşılık geliyor. Psikolojik bir seviyenin ihlali genellikle bir sonraki ayağın başlangıcından önce gerçekleşir.

Bu durumda, dip belirtilerinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması mümkün. Dört işlem gününden daha kısa bir süre sonra altın günlük zaman diliminde aşırı satım durumunda. Ayrıca, boğa trendi henüz bozulmadı. Bir falcının soracağı soru, 1950 doların aşılıp aşılmayacağı. Yine de, şu an itibariyle, böyle bir olay, kenara itilmiş boğaların beklediği alım fırsatını sunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*