Almanya’da ordu için 100 milyar avroluk fon yarın Meclis’te oylanacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaştan 3 gün sonra 27 Şubat’ta Alman ordusu için 100 milyar avroluk fon ayrılacağını duyurmuştu. İlgili tasarıda, Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2’sinin savunma harcamalarına ayrılmasına ait NATO gayesine ulaşılması öngörülmüştü.

İlgili Meclis komitelerinde fonun nasıl kullanılacağına ait planın değerlendirilmesinin ve muahedeye varılmasının akabinde tasarı, yarın Federal Mecliste oylanacak.

Toplumsal Demokrat Parti (SPD) Genel Eş Genel Lideri Lars Klingbeil, Berlin’de yaptığı açıklamada, fonun Mecliste büyük çoğunlukla kabul edileceğini ümit ettiğini belirterek, “Yarın anayasa değişikliği gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.” dedi.

 EN FAZLA PARA “HAVA SAVUNMASI”NA AYRILACAK

Şimdi resmi olarak açıklanmayan fakat ülke basınında detayları aktarılan plana nazaran, hava savunmasına 40,9 milyar avro, donanmaya 19,3 milyar avro, kara kuvvetlerine 16,6 milyar avro, hareket kabiliyeti ve dijitalleşmeye 20,7 milyar avro, askerlerin giysisi ve teçhizatı için 2 milyar avro, Ar-Ge ve yapay zeka projeleri için 500 milyon avro ayrılması öngörülüyor.

Haberlere nazaran, Alman hükümeti, hava savunması alanında Eurofighter ve “F-35” tipi savaş uçakları, uzay tabanlı erken ihtar sistemi, nakliye helikopterleri, hava savunma sistemi, Yeni Jenerasyon Hava Muhabere Sistemi (FCAS) ve “Heron” tipi insansız hava araçlarının silahlandırılması üzere projelere yatırım yapacak.

Donanma için ise “K130” tipi korvet ile “F126” tipi firkateyn, IDAS tipi denizaltı uçaksavar füzesi, FNSM tipi Geleceğin Deniz Taarruz Füzesi, Sualtı Sinyal Algıma (SONİX) sistemi, çok emelli savaş botu ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) üzere silah ve teçhizat alınacak.

Kara savunmasına ayrılacak fondan da “Fuchs” ve “Marder” tipi zırhlı araçlarının geliştirilmiş versiyonları, piyade ağır silah taşıyıcısı, Ana Kara Muharebe Sistemi ile tıbbi ve sıhhat ekipman üzere gereçler alımı gerçekleştirilecek.

Hareket kabiliyeti ve dijitalleşme alanında, saha operasyonlarında dijitalleşmeyi sağlayacak programlar ve “SATCOMBw” isimli bağlantı sistemi geliştirilecek, telsiz alımı yapılacak.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.