ABD’li kongre üyesinden F-16 kararı: Geri adım attı

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Pappas’ın çok sayıda Kongre üyesinin takviyesi ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan tasarısı da gündeme geldi.

New Hampshire vekilinin Türkiye’nin ismini zikretmeden “bir NATO müttefikine yönelik tekrarlanmış yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan bir ülkeye” silah satışının yapılmasını yasaklayan birinci tasarısının “tekrar kıymetlendirmek üzere geri çekildiği” bildirildi.

Komitenin internet sayfasında da tasarıya “geri çekildi” ibaresi eklendi.

Pappas’ın tasarısında şu tabirler kullanılmıştı:

“Başkan’ın, bir evvelki yıl, bir NATO müttefikine yönelik yinelenmiş yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan yahut öbür bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü öteki hallerde ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitelerine bu ülkenin artık kelam konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay evvelce bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Denetim Maddesi’nin 36’ncı hususuna tabi olan rastgele bir savunma ekipman yahut hizmetini transfer etmesi yasaktır.”

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise “revize edilerek tekrar sunulduğu” belirtildi.

Bu tasarıda ise Türkiye’ye F-16 satışına yönelik iki kural koşuldu.

Tasarıda, Başkan’ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış Bağlantılar ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin “ulusal çıkarına olduğunun” ve “bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların detaylı bir izahatını” vermesi gerektiği söz edildi.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Heyeti ve Senato’nun ilgili komiteleri ile Genel Konseyinden geçmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.