ABD’li bilim insanları sinek beynini hackledi

ABD’de yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar sinek beyinlerini ‘hack’leyerek uzaktan denetim etmeyi başardı.

Ülkedeki üst seviye kurumlardan bilim insanlarından oluşan bir araştırma grubu, bir sinek beynindeki nöronların bir saniyeden daha kısa müddette denetim edilmesini sağlayan bir kablosuz teknoloji geliştirildiğini söyledi.

Projede çalışan araştırmacılar ortasında Rice Üniversitesi’nden doçent Jacob Robinson ve takımı, sinek beyinlerini kablosuz olarak hacklemek için bir sistem geliştirdi.

SİNEK BEYİNLERİ NASIL HACKLENDİ?

NTV’de yer alan habere nazaran, araştırma takımı, sineklerin nöron hücrelerinde ısı kullanılarak aktive edilebilen özel bir iyon kanalını söz etmek için genetik mühendisliğini kullandı. İyon kanalı etkinleştirildiğinde, sinekler, çiftleşme hareketinin bir kesimi olarak yapacakları üzere, kanatlarını açtılar.

Kanalı istedikleri vakit aktifleştirmek için araştırmacılar deneysel sineklere bir manyetik alan uygulanarak ısıtılabilecek nanoparçacıklar enjekte ettiler.

Genetiği değiştirilmiş sineklere daha sonra üzerinde bir elektromıknatıs ve hareketlerinin yakalanması için bir kamera bulunan bir koruma yerleştirildi.

Araştırmacılar elektromıknatısı etkinleştirdiğinde, elektrik alanı, nöronları harekete geçiren nanoparçacıkları ısıttı ve sineklerin kanatlarını açmasına neden oldu.

Deneylerden elde edilen görüntüyü inceleyen araştırmacılar, elektromıknatısın aktivasyonu ile kanatların yayılması ortasındaki müddetin yarım saniyeden az olduğunu tespit etti.

Araştırmanın başındaki Jacob Robinson, “Genetik mühendisliği, nanoteknoloji ve elektrik mühendisliği uzmanlarını bir ortaya getirerek tüm kesimleri bir ortaya getirebildik ve bu fikrin işe yaradığını kanıtladık” dedi.

NE İŞE YARAYABİLİR?

Robinson, geliştirilen teknolojinin hücreleri tam olarak aktive etme yeteneğinin beyni incelemede, beyin irtibat teknolojisi geliştirmede ve bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olacağından emin olduğunu söyledi.

Jacob Robinson, “Beynin doğal hassasiyetine ulaşmak için muhtemelen saniyenin birkaç yüzde birine kadar bir cevap almamız gerekiyor” derken, “Bu çalışmanın uzun vadeli gayesi, insanlarda beynin muhakkak bölgelerini terapötik maksatlarla, ameliyat yapmak zorunda kalmadan aktive etmek için teknikler oluşturmaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.