ABD’de, çocukları öldüren gizemli hepatitin nedeni araştırılıyor

Koronavirüs salgını ile uğraş kapsamında alınan önlemler birçok ülkede gevşetilirken, farklı coğrafyalarda gizemli hepatit nedeniyle yaşanan vefatlar mercek altına alındı.

ABD’de, 25 eyalette 100’den fazla çocukta görülen hepatit hadisesi nedeniyle 5 çocuk hayatını yitirdi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), mevte sebep olan hepatit hadiselerinin sebebini araştırdıklarını açıkladı.

Evcil hayvanlardan bulaşma ihtimali araştırılıyor

AA’nın haberine nazaran; CDC’nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu müdür yardımcısı Dr. Jay Butler, eyaletlerin sıhhat departmanlarıyla 5 çocuğun hayatını kaybettiği hepatit hadiseleri üzerine ortak bir çalışma yürüttüklerini, hastalığın ‘evcil hayvanlardan bulaşmış olma ihtimalini’ araştırdıklarını belirtti.

2021’den bu yana çocukların yüzde 94’ü hastaneye kaldırıldı

Butler, Ekim 2021’den bu yana nedeni bilinmeyen hepatit hadiseleriyle ilgili şikayette bulunan çocukların yüzde 94’ünün hastaneye kaldırıldığını ve yüzde 14’ünün karaciğer nakline muhtaçlık duyduğunu söyledi.

CDC yetkilisi, tabipler ve halk sıhhati yetkililerine, karaciğer enzimleri yükselmiş 10 yaşın altındaki emsal çocuk olayları olup olmadığını bildirmeleri konusunda davette bulundu.

Merkez, 21 Nisan’da da hekimleri Alabama’da 9 çocukta görülen sıra dışı hepatit hadiseleri kümesi konusunda uyarmıştı. CDC’nin uyarısı, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan açıklanamayan hepatit olaylarıyla hastanelere gelen düzinelerce çocukla ilgili raporların akabinde geldi.

Görülen belirtiler

Hastalığa yakalanan çocukların birçoklarında, yorgunluk, iştahsızlık, kusma, ishal, karın ağrısı, koyu renkli idrar, açık renkli dışkı ile ciltlerinde ve gözlerinde sararma üzere belirtiler görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Dünya Sıhhat Örgütü Global Hepatit Programı’nda çalışan Dr. Philippa Easterbrook, 1 Mayıs prestijiyle 20 ülkede salgınla kontaklı 228 mümkün hadise olduğunu ve 50’den fazla olayın araştırıldığını kaydetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.