7’li yapıdan ortak açıklama: Semra Güzel’e yapılan muamele kabul edilemez

ANKARA – HDP ve bileşenleri ile Türkiye Emekçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), İşçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri (HE) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu, tutuklanan HDP’li Semra Güzel’e uygulanan muameleye reaksiyon gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada, “Emek, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan hiç kimse Semra Güzel’e yapılan muameleye sessiz kalmamalıdır!” denildi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Milletvekilliği devam eden Semra Güzel’in gözaltına alınma biçimi, basına servis edilişi ve İçişleri Bakanı’nın kullandığı üslubun kabul edilemeyeceği kaydedilen açıklamada, “Sistematik olarak yürütülen kara propagandalar üzerinden yaratılmaya çalışılan algı, Türkiye’nin hukuk, adalet ve demokrasi açısından geldiği vahim durumun en açık örneklerinden biridir. Bir milletvekiline yapılan ve asla kabul edilmeyecek bu muamele iktidar üzere düşünmeyen hiç kimsenin inançta olmadığının göstergesidir. Güvenlikçi siyasetler, demokratik siyaseti tasfiye teşebbüsleri, Kürt seçilmişlere yönelik düşmanca tavırlar Türkiye’nin en hayati sıkıntılarından biri olan Kürt problemini şimdiye kadar derinleştirmekten öteki hiçbir işe yaramamıştır, yaramayacaktır da” sözlerine yer verildi.

‘GÜZEL’İN TUTUKLANMASI MUHALEFETE GÖZDAĞIDIR’

Açıklamada, “Bunca yolsuzluk, rüşvet, rant ve talan tezleri ortadan dolaşırken ve bu çürümenin sorumluları korunurken, halkın iradesini temsil eden bir milletvekiline bu biçimde yapılan muamele, tüm halka karşı yapılmıştır” denilerek şunlar kaydedildi:

“Yürütülen siyasetler halk iradesini gasp eden halk düşmanı uygulamalardır. Bir bayan milletvekilinin, insanlık cürmü olan aksi kelepçe uygulamasıyla, saçlarından çekiştirilerek ve başını eğmeye çalışarak gözaltına alınması, tutuklanması bütün muhalefete ve halk güçlerine verilmiş gözdağıdır. Bu durum karşısında tüm muhalefet partilerini, demokratik kamuoyunu sessiz kalmamaya, iktidarın kendi kabahatlerini örtbas etme teşebbüslerine ortak olmamaya çağırıyoruz. Biz imzası olan parti ve örgütler olarak Semra Güzel’e yapılanları asla kabul etmiyoruz. Tüm anti-demokratik uygulamaların, hukuksuzlukların karşısında olacak, halkın iradesine sahip çıkacağız. Emeği, demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve adaleti savunacağız. Birlikte gayret edecek, birlikte değiştireceğiz!” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.