5.000 Yıldan Fazla İnsanlığa Yararı Bulunan, Berbat Kolesterolü Etkisiz Hale Getiren O Bitkiyi Duyunca Aktarlara Koşacaksınız

Birçok vakit, tahminen de sahiden vaktin sisleri ortasında kaybolan bir şeyi kaynağını bilmeden ele alırız . Bu, paramedikal bir bakış açısından Mısırlıları ve Babillileri, hayli gelişmiş popülasyonları ve medeniyetleri bile kullanan en eski ve en yeterli bilinen doğal ilaçlardan birinin durumudur. Bu haberimizde yalnızca bu yiyeceğin merak uyandıran kökenlerini değil, birebir vakitte bilimin tanıyacağı yararları da keşfedeceğiz. Anneannelerimizin çok sevdiği ve bugün hala çok sevdiği ve sadeliğiyle bedenimize bile yardımcı olacak bir yiyecek. Bugün hala lokal pazarların tezgahlarında buluyoruz ve bilimin hatırladığı üzere, yılın her mevsiminde kullanmak uygun olurdu. Fakat muhakkak şartlar altında.

MEYAN KÖKÜ ÇAY, MACUN, MERHEM, ŞERBET OLARAK DA TÜKETİLEBİLİR

İsmi “tatlı kök” manasına gelen iki Yunanca sözün birleşmesinden türetilen meyan kökü öyküsü hakikaten garip. Çevirinin ötesinde, tarihimizin bin yıllık kültürlerinden kaçının onu esasen kullandığının altını çizmek kıymetlidir. Ve birebir derecede merak uyandıran şey, nasıl olup da yüzyıllar boyunca radardan kaybolduğu, lakin Orta Çağ’daki manastırlarımızda tekrar ortaya çıktığı. Orada keşişler birçok Yunanca ve Latince metni kurtarmayı başardılar, birebir vakitte o vakitten beri insan sıhhati için çok faydalı hale gelen şifalı otlar, baharatlar ve kökler de topladılar. Efsane, Asya kıtasında ve Çin kültüründe daha da eski bir kökene sahip olmasını isterdi.

5.000 YILDAN FAZLA İNSANLIĞA YARARI BULUNAN, BERBAT KOLESTEROLÜ ETKİSİZ HALE GETİREN O BİTKİYİ DUYUNCA AKTARLARA KOŞACAKSINIZ

Bu çalışmanın da hatırlattığı üzere, daha evvel bahsettiğimiz eskilere kıyasla çağdaş olarak tanımlayabileceğimiz meyan kökü, sağlığımızla ilgili birçok yararı var.

  • Sindirimi teşvik eder.
  • Anti-inflamatuar yeteneklere sahip olacaktır;
  • Mide mukozasının aktivitesini korur;
  • Âlâ kolesterolü yükselterek berbat kolesterolü etkisiz hale getirir;
  • Bizi boğaz ağrısından ve tipik olarak kış semptomlarından korur;
  • Hafif öksürüğü ortadan kaldırmada tesirlidir.

MEYAN KÖKÜNÜ DİKKATLİ TÜKETMELİSİNİZ

Bu kök 5.000 yıldan fazla bir müddettir bize eşlik ediyor ve büyükannelerimizin gözdesiydi. Hem doğal bir deva olarak hem de dedeleri için tütüne alternatif olarak konutlarında hiç eksik olmadı. Lakin eklediğimiz çalışmanın bize her vakit hatırlattığı üzere meyan kökü daima ve uzun mühlet alınmamalıdır. Her bitki üzere meyan kökünün de çok tüketimi halinde çeşitli ziyanları vardır. Baş ağrısı, uykusuzluk, cinsel isteksizlik, tansiyon, kalp krizi üzere önemli yan tesirleri bulunur. Meyan kökünün idrar söktürücü ilaçlar ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmez. Aslında kan basıncını çok derecede yükseltebilir, lakin birebir vakitte birtakım ilaçların bilakis de gidebilir. Bir kesim meyan kökünü sindirmek için yemek bir şeydir, öteki bir şey, tabiplerin hatırladığı üzere, onu her gün ve yılın uzun devirleri boyunca yemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.