2001’den sonra yapılan yasal düzenlemeler kesimin önünü açtı

Yaşanan her kriz toplumumuzda ağır travmalar ve dehşetler bıraktı ve hala de bırakmaya devam ediyor. Ender de olsa ekonomik krizlerin birtakım olumlu tesirleri olur. 2001 ekonomik krizi sonucunda oluşan bankacılık meseleleri, dalın silkinmesine, BDDK’nin gelişme tarafında olumlu yasal düzenlemeler üretmesine neden oldu. Bu sayede 20 yıl içinde bankacılık ve finans teknolojilerinde çığır açıcı yenilikler üretmeyi başardık.

ZİHİNSEL OLARAK HAZIRDIK

BDDK’nin ve hükümetlerin yaptığı düzenlemeler, teknoloji aracılığıyla bankacılık ve finansal süreçlerin çok daha verimli ve süratli bir hale gelmesine neden oldu. Bankalar, uzun müddettir teknoloji yatırımlarını süratle artırırken, devasa yazılım geliştirme üsleri kurarak düzenlemeleri muvaffakiyetle yerine getirip, milletlerarası seviyede hizmet üretti. Yasal düzenlemelerin olumlu tesirinin yanında, Türk insan kaynağının teknoloji geliştirmeye olan zihinsel yatkınlığı ve tüketicinin yeni teknolojileri kullanmaya olan hevesi, gelişimin tetikleyici ögeleri oldu. Örneğin bugün tüm dünyada en yenilikçi iş olarak gösterilen “şimdi al sonra öde” ya da taksit teknolojilerini biz 2000’li yılların başında geliştirdik ve hala muvaffakiyetle uyguluyoruz. Visa ve MasterCard üzere global oyuncuların, bu elverişliliği görüp geliştirdikleri yeni jenerasyon teknolojilerin uygulama alanlarından biri olarak Türkiye’yi seçmelerinin tesiri de göz arkası edilemez.

500’DEN FAZLA YERLİ FİNTEK

Teknoloji alanında yapılan geliştirmeler ve dev yazılım üsleri, büyük bir idare tecrübesi ve insan kaynağı birikimi üretti. Taşan birikim yalnızca bankacılık alanında değil, ödeme ve başka finans kuruluşlarına teşebbüs ve tecrübe olarak aktarıldı. Bu sayede bugün Türkiye’de 500’den fazla yerli FinTek faaliyet gösterir hale geldi. Örneğin bugün Türkiye’de geliştirilen taşınabilir finansal teknolojiler sayesinde taşınabilir cihazımızdan para çekememek dışında, günün her saati istediğimiz hesabı açmaktan, istediğimiz finansal enstrümanı kullanmaya kadar her türlü süreci basitçe yapabiliyoruz. Ödeme şirketlerinin geliştirdiği teknolojiler sayesinde posa muhtaçlık duymadan taşınabilir uygulamayla ödeme alması, ferdi kredi kartlarının tek hesaptan yönetilmesi üzere sayısız finansal kolaylaştırıcı ömrümüzün içinde.

Finansal teknolojilerin gelişimi sayesinde, hayatımızın kolaylaşmasının yanı sıra, bankacılık sistemine dahil olamayan milyonlarca mikro ölçekteki çocuklar, düşük gelir kümesinde yer alan konut hanımları üzere tüketiciler de ön ödemeli kartlar, taşınabilir operatörler yardımıyla finans sisteminin içine dahil oldu. Paranın dolanımının artan denetimi, devletin kara para vb. problemleri en az seviyeye indirmesine yardımcı olurken makro finansal istikrara katkı sundu.

CESARET VERMELİ

Türkiye bugün, geliştirdiği teknolojiler sayesinde 80 milyonun üzerinde kredi kartıyla dünyanın en büyük yedinci ülkesi olurken, 70 milyonun üzerinde etkin dijital bankacılık kullanıcı sayısıyla örnek ülkelerden biri olmayı başardı. Mağazada temassız ödeme oranı yüzde 50’nin üzerine çıkmış durumda ve tüm bu teknolojileri kendi başına geliştiriyor. Tüm bu başarılara ve global seviyedeki kapasiteye karşın, en büyük eksikliğimiz bankalarımız ve FinTeklerimizin potansiyelinin altında yurtdışına açılmış olmaları. Türkiye’nin politik ve ekonomik istikrarsızlığı, TL kazanıp yurtdışında döviz harcama mecburiliği, şirketlerimizin dünyanın her yerinde rahatlıkla kullanabileceği potansiyelini engelliyor. Şirketlerimize 2001 sonrası yarattığımız alanı yurtdışı için de yaratıp, yürek de verdiğimiz vakit Türkiye’de gösterdikleri başarıyı tüm dünyaya taşımaları mümkün.

YENİ E-CÜZDAN UYGULAMASI

Türk Telekom, yeni e-cüzdan uygulaması Pokus ile elektronik ödeme tahlillerine bir yenisini daha ekledi. Türk Telekom’un tüm operatörlerin kullanıcılarına açık olan e-cüzdan uygulaması Pokus, fatura ödemelerinden 7/24 para transferine, dijital aboneliklerden harca-bölüş özelliğine pek çok hizmet aylık aidat fiyatı olmaksızın sunuluyor.

DEĞERİ 200 MİLYON DOLARI GEÇTİ

TOPLAM SÜREÇ 1 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Teknoloji, finansal hizmetler açısından birçok yeniliği beraberinde getirdi. Açık bankacılık, temassız ödeme, sanal POS üzere kavramlar hayatımızda yer edinirken, nakit kullanımının azalmasıyla taşınabilir ödemeler de yaygınlaşmaya başladı. Bankalararası Kart Merkezi bilgilerine nazaran, 2022’nin birinci üç ayında 8 milyon sürecin taşınabilir ve karekod ödemelerle yapıldığı görülürken, toplam süreç meblağları 1,1 milyar TL’yi aştı. Marqeta’nın araştırmasında ise dört bireyden üçünün taşınabilir cüzdan kullandığı görüldü.

TÖDEB’İN 3. OLAĞAN GENEL HEYETİ YAPILDI

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) 3. Olağan Genel Heyet Toplantısı gerçekleşti. Başkanlığa Burhan Eliaçık devam ederken yeni idare şurası Aypara, Ödeal, İyzi, Hisse Fix, Turkcell Ödeme, Vizyon, Paytr, Elekse, Sender, Belbim, Aköde, Dgpara, Ozan; yeni denetleme konseyi Moka, Octet Express, Trend ve yeni disiplin komitesi Ria Turkey, TURK, Nomu Pay’den şirketlerinden oluştu.

POMPADA MUHARRİR KASA UYGULAMASI

Finansal teknolojiler alanında süratle büyüyen Koç Topluluğu şirketi Token Finansal Teknolojiler tarafından VUK 527 bildirimi doğrultusunda geliştirilen yeni kuşak pompa muharrir kasa Beko 1000 TR’nin birinci uygulaması Petrol Ofisi istasyonunda yapıldı. Türkiye’nin akaryakıt ve madeni yağlar bölümleri önderi Petrol Ofisi’nin Göztepe’deki istasyonunda başlayan bu uygulama ile akaryakıt istasyonlarındaki teknolojik dönüşüm sürecinde çok değerli bir adım daha atılmış oldu.

‘ANLIK RAPOR’

Token Finansal Teknolojiler Platform ve Aygıtlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Dikici, “Token takımları tarafından geliştirilen TokenX yazılımını içeren Beko 1000 TR Pompa Muharrir Kasa ve Beko 400 TR Android POS ile market içerisindeki ödeme tecrübesini de güzelleştiriyor. Plaka ve meblağ bilgisini 400 TR ekranına otomatik olarak aktaran sistem sayesinde manuel giriş yapılmasına gerek kalmıyor, yanlışlı girişler engelleniyor ve süreçler hızlanıyor. Yazılımı ile istasyonu tek ekrandan yönetme kolaylığı sağlayan eser, web paneli üzerinden tüm raporlama ve iş idaresinin yanında uzaktan vardiya idaresine imkân tanıyor; plaka, tarih, satış, ölçü, ödeme çeşidi bazlı raporlar alınabiliyor. Tüm satış süreçleri pompa yazarkasadan anlık ve otomatik olarak Gelir Yönetimi Başkanlığı’na raporlanıyor” dedi.

(Halil Dikici)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.